Kolejne Śnieżniki dostarczone

     Na przełomie listopada i grudnia specjaliści z Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia i spółki Autocomp uruchomili w czterech kolejnych lokalizacjach symulatory szkolenia strzeleckiego Śnieżnik. Zaawansowane technicznie strzelnice laserowe ułatwią trening żołnierzy Komendy Portu Wojennego w Świnoujściu, 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Lęborku, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu oraz 15 Brygady Zmechanizowanej w Giżycku. Korzystać z nich będą mogli także wojskowi z innych, pobliskich jednostek.

    
Jako ostatnia (z partii zamówionej przez Inspektorat Uzbrojenia), w połowie 2017 r. zostanie zainstalowana wirtualna strzelnica w ośrodku poligonowym 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Trzciańcu. Wówczas liczba Śnieżników, eksploatowanych w Wojsku Polskim, wyniesie 22.

Systemy zaprojektowane i budowane przez WITU i Autocomp działają już w różnych wersjach m.in. w 12 Brygadzie Zmechanizowanej (Szczecin), 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej (Świętoszów), Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego i Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych (Dęblin), Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych (Poznań), Ośrodku Szkolenia Wojsk Lądowych (Bemowo Piskie), Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej (Ustka) oraz Wojskowej Akademii Technicznej (Warszawa) i Akademii Marynarki Wojennej (Gdynia), 10 Pułku Dowodzenia (Wrocław) i 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej (Tomaszów Mazowiecki).

Śnieżnik to stacjonarna strzelnica laserowa do nauki, kontroli i oceny celowania z broni strzeleckiej oraz przygotowania żołnierzy do indywidualnych i zespołowych strzelań amunicją bojową na klasycznych strzelnicach do tarcz i figur bojowych. Służy także do nauki wykrywania, rozpoznawania i niszczenia celi rzeczywistych w różnym terenie (zurbanizowany, odkryty), w różnych porach doby, przy każdej pogodzie (mgła, śnieg, deszcz, wiatr) oraz do nauki współdziałania w walce, a także do reagowania żołnierzy w sytuacjach nietypowych, np. gdy w polu ostrzału pojawiają się cywile czy zakładnicy.

Do wspólnego projektu WITU wniosło część „uzbrojeniową” (symulatory uzbrojenia, oprogramowanie uwzględniające balistykę symulowanej broni), Autocomp zaś odpowiada za część projekcyjną – wyświetlanie obrazów, emitowanie dźwięku wraz z odpowiednią infrastrukturą i oprogramowaniem.

Zestaw strzelnicy laserowej składa się z układu projekcyjnego wyświetlającego na wielkoformatowym ekranie realistyczny obraz pola walki lub strzelnicy bojowej w wysokiej rozdzielczości; układu śledzenia punktów celowania broni; głośników zapewniających wierne odwzorowanie akustyki pola walki; stanowiska operatora prowadzącego ćwiczenia za pośrednictwem komputerowej centrali, wyposażonej w specjalistyczne oprogramowanie oraz odpowiedniej liczby egzemplarzy broni, pozbawionej cech bojowych, wyposażonej w moduły komunikacji radiowej, diody laserowe (promienie są niewidoczne dla oczu) oraz układy pneumatycznego przeładowywania.

Śnieżnik powstał na zamówienie MON, z inicjatywy Dowództwa Wojsk Lądowych. Dziś służy żołnierzom trzech rodzajów sił zbrojnych. Laserowe strzelnice mogą być instalowane w pomieszczeniach nowo budowanych lub adaptowanych do tego celu. Równocześnie skorzysta z nich cała drużyna, choć nie ma technicznych przeciwskazań dla rozbudowy systemu do rozmiarów umożliwiających trening plutonu.

Żołnierze trenujący na Śnieżniku mogą posługiwać się symulatorami stosowanych w naszych siłach zbrojnych około 40 typów karabinów szturmowych, maszynowych, wyborowych, pistoletów, granatników automatycznych, podwieszanych i ręcznego granatnika RGP-7 oraz moździerza LM-60D. Na broni mogą być montowane odpowiednie celowniki i strzeleckie lunety obserwacyjne. W 2016 r. w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie i Centrum Szkolenia MW w Ustce wdrożone zostały symulatorowe stanowiska artyleryjskiego zestawu przeciwlotniczego ZU-23-2K i ZUR-23K.

Każdy z symulatorów broni stosowanych w trenażerze powstaje w skutek przeróbki broni bojowej. De facto karabiny, pistolety czy moździerze stają się wówczas urządzeniami elektronicznymi. Wszystkie czynności niezbędne do oddania strzału przy pomocy laserowej broni w Śnieżniku żołnierze muszą wykonać tak samo jak na polu walki: broń należy załadować (np. podłączyć magazynek), przeładować i odbezpieczyć. Zatem ćwiczący na wirtualnej strzelnicy podtrzymują nawyki z posługiwania się etatową bronią, którą używaliby w walce. Co istotne, balistyka symulowanej amunicji odpowiada trajektorii rzeczywistego pocisku, granatu lub rakiety. Zastosowane oprogramowanie uwzględnia m.in.: prędkość wylotową i masę pocisku, własności aerodynamiczne, temperaturę, ciśnienie powietrza, wilgotność, wiatr, itd.

„Lista broni, celowników i osprzętu do stosowania w naszym systemie jest otwarta. Jesteśmy w stanie opracować i wdrożyć symulator każdego rodzaju broni strzeleckiej, która trafi do polskich żołnierzy, wiernie odwzorowując jej balistykę i działanie. Gdy jednostki operacyjne odbiorą pierwsze egzemplarze karabinków z rodziny MSBS-5,56, będziemy gotowi dostarczać im symulatory także i tej broni”, zapewnia dyrektor WITU płk. dr. inż. Jacek Borkowski. Personel instytutu planuje w najbliższym czasie wdrożenie do Śnieżnika symulatorów moździerzy M-98 z pełną gamą amunicji i różnymi typami zapalników.

Przykładem kreatywności konstruktorów z WITU jest śnieżnikowy symulator stanowiska strzelca pokładowego, który uczy obsługi i walki karabinem maszynowym montowanym na burcie śmigłowca. Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach WITU i Autocomp ujawniły „morski” symulator stanowiska operatora broni pokładowej i sterników szybkich łodzi szturmowych. Oba najnowsze stanowiska symulatorowe, śmigłowcowy i morski, są ruchome - cechują się 6-stopniami swobody.

Dyrektor Borkowski przyznaje, że udane wdrożenie „Śnieżnika” do Sił Zbrojnych RP zaowocowało zainteresowaniem zagranicznych sił zbrojnych polskim produktem. Na razie rozmowy nie zamieniły się na kontrakty.


Więcej informacji na temat systemu:
www.snieznik.info
https://www.youtube.com/watch?v=K6OkYiQg7pg