XIV Konferencja Uzbrojeniowa pt. Naukowe Aspekty Techniki Uzbrojenia i Bezpieczeństwa

0:00

W dniach 19-22.09 br. w Mazurskim Centrum Kongresowo-Wypoczynkowym „Zamek RYN” już po raz XIV odbyła się Międzynarodowa Konferencji Uzbrojeniowa pt. Naukowe Aspekty Techniki Uzbrojenia i Bezpieczeństwa.

Głównymi organizatorami Konferencji byli Wojskowa Akademia Techniczna oraz Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia – przy wsparciu polskich instytucji naukowych i firm potencjału obronnego. W tegorocznej edycji udział wzięło ponad 260 osób z pięciu krajów. Podczas obrad wygłoszono ponad 130 referatów na 11 sesjach plenarnych i sesji plakatowej. Uczestnicy dyskutowali m.in. o naukowych aspektach techniki uzbrojenia i bezpieczeństwa, modernizacji sprzętu wojskowego oraz nowoczesnych rozwiązaniach militarnych.

Podczas konferencji został podpisany list intencyjny, w którym zadeklarowano przekształcenie Międzynarodowej Konferencji Uzbrojeniowej w Międzynarodowy Kongres Uzbrojeniowy, jako forum wymiany informacji naukowo-technicznej pomiędzy środowiskiem naukowym, wojskowym i przemysłowym. Podpisy na liście złożyli:
Rektor-Komendant WAT płk prof. Przemysław Wachulak;
Dyrektor WITU płk dr inż. Paweł Sweklej;
Dyrektor Departamentu Rozwoju PGZ S.A. Mateusz Roszkiewicz.

Podczas Konferencji przyznane zostały także nagrody dla młodych naukowców w Konkursie o nagrodę im. Kazimierza Siemienowicza.
W gronie laureatów nagrodzonych za najlepszą publikację konferencyjną z dziedziny techniki uzbrojenia i bezpieczeństwa znalazła się praca Martyny Strąg z WITU pt. „Zastosowanie promieniowania terahercowego w nieniszczących badaniach materiałów kompozytowych o przeznaczeniu militarnym”.

Tekst: A. Hrynkiewicz
Zdjęcia: A. Przybylska-Lemieszczuk