Pozbawienie cech użytkowych broni innej niż broń palna i wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym
Osoba odpowiedzialna za realizację procesu PCU
Pan Jarosław BRZUZY
kom. 607 400 359
tel. 22 76 14 611
e-mail: brzuzyj@witu.mil.pl
Szanowni Państwo, w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia MON dotyczącego pozbawienia cech użytkowych broni innej niż broń palna oraz wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz.U. 2022 poz. 911), informujemy że:
- aktualne formularze wniosków o „Opracowanie i wydanie specyfikacji PCU” oraz „Potwierdzenie wykonania czynności PCU” będą wysyłane do zainteresowanych droga mailową, można je również pobrać poniżej,
- wnioski złożone na starym wzorze nie będą rozpatrywane w związku z ich niezgodnością z nowym Rozporządzeniem,
- koszty opracowania specyfikacji zostały zaktualizowane,
- o pozbawienie cech użytkowych może wystąpić jedynie podmiot koncesjonowany uprawiony do wykonywania pozbawienia cech użytkowych, który będzie wykonywał czynności PCU.
W związku z powyższym jesteśmy w stanie na bieżąco realizować zlecenia prac związanych z PCU, zarówno opracowywania jak i potwierdzania.
Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (WITU) zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 kwietnia 2022 r. (Dz.U.2022 poz. 911, zwanym dalej „rozporządzeniem”) w zakresie pozbawienia cech użytkowych (PCU) broni innej niż broń palna i wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (dalej nazywane „wyrobami”) jest jednostką uprawnioną do wykonywania następujących czynności:
- opracowywania specyfikacji technicznych PCU,
- wydawania specyfikacji technicznych PCU,
- zatwierdzania specyfikacji technicznych PCU innych podmiotów,
- potwierdzania pozbawienia cech użytkowych.
Z wnioskiem o opracowanie/zatwierdzenie Specyfikacji PCU (SPCU) występuje przedsiębiorca o którym mowa w §3 ust. 1 rozporządzenia, zwany dalej ,,przedsiębiorcą”. Procedura dzieli się na cztery Etapy.
ETAP 1
W celu rozpoczęcia procedury opracowania SPCU należy wypełnić „Wniosek o opracowanie …”.
Po wypełnieniu Wniosek oraz Instrukcję należy wydrukować, podpisać i przesłać do WITU.
„Wniosek o opracowanie i wydanie specyfikacji PCU” można pobrać TUTAJ.
Na podstawie złożonego „Wniosku o opracowanie” przygotowana zostaje kalkulacja kosztów oraz umowa usługi. Koszt opracowania SPCU zależny jest od stopnia skomplikowania wyrobu pozbawianego cech użytkowych oraz ewentualnej konieczności wykonania oględzin.
ETAP 2
Wykonanie czynności opisanych w Specyfikacji PCU otrzymanej w Etapie 1 przez przedsiębiorcę.
ETAP 3
Przedsiębiorca po zakończeniu Etapu 2 zgłasza gotowość do weryfikacji poprawności wykonania czynności PCU składając „Wniosek o potwierdzenie…”.
Po wypełnieniu Wniosek oraz Instrukcję należy wydrukować, podpisać i przesłać do WITU.
„Wniosek o potwierdzenie wykonania czynności PCU” można pobrać TUTAJ.
Na podstawie złożonego „Wniosku o potwierdzenie” przygotowana zostaje kalkulacja kosztów oraz umowa usługi. Koszt weryfikacji poprawności wykonania PCU zależny jest od stopnia skomplikowania wyrobu pozbawianego cech użytkowych oraz konieczności wykonania oględzin. Weryfikacja pozbawienia cech użytkowych wykonywana jest nie później niż 14 dni roboczych od momentu podpisania umowy usługi.
Oględzin wyrobu podlegającego PCU dokonuje się w obecności uprawnionego przedstawiciela Przedsiębiorcy. Po oględzinach zostaje wypełniony „Protokół z potwierdzenia wykonania czynności PCU”, w którym wskazywane jest czy wyrób został pozbawiony cech zgodnie z SPCU oraz notowane są wszelkie odstępstwa od SPCU. Protokół wypełniany jest w 2 egz. po jednym dla każdej ze stron.
W przypadku stwierdzenia w „Protokole” nieprawidłowości wykonania czynności PCU konieczne jest ponowienie Etapu 3 po usunięciu niezgodności.
W przypadku stwierdzenia w „Protokole” niezgodności numerowej wyrobu zgłoszonego do weryfikacji PCU z numerami zamieszczonymi we Wniosku na ten wyrób z Etapu 1 nie będzie możliwe dokonanie potwierdzenia. W takim wypadku powtórzeniu podlegać będą Etapy 1 i 3.
ETAP 4
Po pozytywnym zakończeniu Etapu 3, na postawie „Protokołu …” zgodnie z aktualną Ewidencją wyrobowi nadawany jest unikalny numer identyfikacyjny który musi zostać naniesiony trwale na wyrób. Sposób wykonania i lokalizacja naniesienia numeru znajdują się w SPCU. Strona odpowiedzialna za naniesienie numeru ustalana jest w trybie roboczym.
Po potwierdzeniu naniesienia numeru na wyrób przedsiębiorcy przekazywane jest „Zaświadczenie” potwierdzające pozbawienie wyrobu cech użytkowych.
Pliki do pobrania
Aktualne formularze wniosków o „Opracowanie i wydanie specyfikacji PCU” oraz „Potwierdzenie wykonania czynności PCU” będą wysyłane do zainteresowanych droga mailową, można je również pobrać poniżej:
Akty prawne regulujące proces pozbawienia cech użytkowych broni innej niż broń palna oraz wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, stan prawny na dzień 10 kwietnia 2023 r.:
Rozporządzenie Ministra Obrony narodowej z dn. 11 kwietnia 2022 r. w sprawie pozbawiania cech użytkowych broni innej niż broń palna i wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz.U. z 2022 r. poz. 911).
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220000911
Ustawa z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. z 2019 r. poz. 1214 ze zm.).
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190001214
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 września 2019 r. w sprawie klasyfikacji rodzajów materiałów wybuchowych, broni, amunicji oraz wyrobów i technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, na których wytwarzanie lub obrót jest wymagane uzyskanie koncesji.
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190001888