Powstał dzięki trwającej blisko dekadę współpracy Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia (WITU) oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR).Ładunki te stosowane są w celu poszerzania wąskich i trudno dostępnych korytarzy podczas akcji ratowniczych w jaskiniach.
Kontynuacja rozpoczętych prac badawczych zaowocowała kolejną kompozycją wybuchową przydatną do działań w trudnych warunkach ratownictwa górskiego. Nowa kompozycja wybuchowa w odniesieniu do pierwowzoru charakteryzuje się wysoką wodoodpornością, co umożliwia stosowanie jej bez żadnej dodatkowej otoczki.
Nowe kompozycje wybuchowe charakteryzują się:
- maksymalną energetycznością;
- zredukowaną emisją tlenku węgla i azotu;
- średnicą krytyczną poniżej 8 mm.
Do detonacji wymaga standardowego zapalnika elektrycznego. Na etapie wytwarzania jej forma użytkowa pozwala na kształtowanie półelastycznych ładunków, które detonują w średnicy poniżej 8 mm. Ładunki mogą być ławo dzielone, kształtowane i składane w większe pakiety na miejscu prac strzałowych.
Praktyczne wykorzystanie specjalnych ładunków wybuchowych miało miejsce podczas akcji ratunkowej dot. dwóch grotołazów, uwięzionych w Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach w sierpniu 2019 roku. Ładunki posłużyły do wysadzania skał i poszerzania korytarza, którym przemieszczali się ratownicy TOPR w kierunku poszkodowanych.
Na nowoopracowany materiał wybuchowy uzyskano patent RP nr 234743.



Zdjęcia: Agnieszka Hrynkiewicz, Radosław Warchoł