Pozbawienie cech użytkowych strzeleckiej broni palnej
Osoba uprawniona do przyjęcia strzeleckiej broni palnej do WITU
Pan Tomasz BOROWSKI
kom. 603 700 334
e-mail: borowskit@witu.mil.pl
Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (WITU) jako podmiot uprawniony dokonuje weryfikacji i poświadczenia, że strzelecka broń palna została pozbawiona cech użytkowych oraz dokonuje oznakowania strzeleckiej broni palnej pozbawionej cech użytkowych.
Przedsiębiorca, uprawniony do pozbawiania strzeleckiej broni palnej cech użytkowych, o którym mowa w art. 48 ust. 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. z 2019 r. poz. 1214 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”, zwany dalej ,,przedsiębiorcą” dokonuje demontażu strzeleckiej broni palnej przyjętej w celu pozbawienia jej cech użytkowych i wykonuje szczegółowe czynności określone w tabeli III rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/337 z dnia 5 marca 2018 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze (UE) 2015/2403 ustanawiające wspólne wytyczne dotyczące norm i technik pozbawiania broni cech użytkowych w celu zagwarantowania, że broń pozbawiona cech użytkowych trwale nie nadaje się do użytku.
Przedsiębiorca po wykonaniu czynności, o których mowa powyżej, przekazuje istotne części strzeleckiej broni palnej do WITU w celu przeprowadzenia weryfikacji zgodności pozbawienia tych istotnych części cech użytkowych wraz z Protokołem Przyjęcia-Przekazania zawierającym wykaz broni oraz oświadczeniem, że wszystkie operacje pozbawienia strzeleckiej broni palnej cech użytkowych zostały wykonane zgodnie ze specyfikacją określoną w tabeli III rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/337 z dnia 5 marca 2018 r.
Przedsiębiorca po odebraniu zweryfikowanych i oznakowanych istotnych części strzeleckiej broni palnej przekazuje do WITU, które dokonały ich oznakowania, zmontowaną strzelecką broń palną z osadzonymi w niej istotnymi częściami pozbawionymi cech użytkowych zgodnie z zasadami ogólnymi określonymi w tabeli II rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/337 z dnia 5 marca 2018 r, do poświadczenia pozbawienia strzeleckiej broni palnej cech użytkowych i naniesienia właściwego oznakowania.
Opłata za weryfikację zgodności pozbawienia strzeleckiej broni palnej cech użytkowych ze specyfikacjami technicznymi wynosi 1/10 przeciętnego wynagrodzenia, ogłaszanego na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 53 ze zm.) Opłata za weryfikację i poświadczenie zgodności pozbawienia strzeleckiej broni palnej cech użytkowych obejmuje wydanie ŚWIADECTWA.
Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 12 maja 2020 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w pierwszym kwartale 2020 r.
Na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 53 ze zm.) ogłasza się, że przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale 2020 r. wyniosło 5168,93 zł.
Pliki do pobrania:
Akty prawne regulujące weryfikację i poświadczenie, że strzelecka broń palna została pozbawiona cech użytkowych, stan prawny na dzień 9 czerwca 2020 r.: