Prezentacja projektów EDA na sesji MSIAC podczas Konferencji Uzbrojeniowej

0:00

W trakcie XIV Międzynarodowej Konferencji Uzbrojeniowej odbyła się sesja MSIAC – Munitions Safety Information Analysis Center. Sesja ta umożliwiła owocną wymianę poglądów na tematy związane z małowrażliwymi materiałami wybuchowymi, drukiem 3D, oceną S3, aspektami MHM oraz najnowszymi osiągnięciami AASTP-1.

Centrum Analizy Informacji o Bezpieczeństwie Amunicji, zwane również MSIAC, to projekt NATO finansowany bezpośrednio przez państwa członkowskie, z których nie wszystkie są członkami NATO. Specjalna sesja MSIAC została zorganizowana przez dr Agatę Kamieńską-Dudę (WITU), National Focal Point Officer w Polsce.

W związku z prowadzonymi projektami dotowanymi z EDA, które ściśle nawiązywały do tematyki przedstawianej przez przedstawiciela MSIAC, pracownicy WITU wygłosili dwa referaty.

Pierwszy pt. „Druk 3D – materiałów wybuchowych na przykładzie wybranych technik przyrostowych” przedstawił kierownik projektu w WITU Piotr Prasuła. Projekt AMTEM, którego liderem jest Francja ISL, ma na celu badanie i rozwój technik wytwarzania przyrostowego (3D), które mogą być stosowane do nowatorskich geometrii głowic, a jednocześnie pozwalają wspomagać szybkie prototypowanie obiektów oraz promować niższe koszty produkcji w przypadku krótkich serii. Rozwój ten jest wymagany w celu poprawy obecnych zdolności produkcyjnych. Procesy wytwarzania addytywnego są stale udoskonalane i mogą stać się technologią, która w przyszłości zastąpi konwencjonalne procesy wytwarzania materiałów wybuchowych.
W przyszłości procesy wytwarzania MW mogą również być procesami hybrydowymi łączącymi wytwarzanie metodami konwencjonalnymi oraz metodami druku 3D, co może przyczynić się do zwiększenia potencjału Unii Europejskiej na skalę światową.

Z kolei drugi referat, który przedstawiła kierownik projektu w WITU dr Agata Kamieńska-Duda, związany jest z udziałem Polski w projekcie PREMIUM. Projekt PREMIUM, którego liderem jest MBDA Włochy, cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród państw Unii Europejskiej oraz NATO. Ma on bowiem na celu poprawę zarządzania amunicją, opartego na systemach monitorowania „cyklu życia” (HUMS) poprzez ustanowienie modeli służących do oceny starzenia się i zdolności użytkowych amunicji. W chwili obecnej używane modele starzenia są nadal niewystarczające lub brakuje wielu informacji dla różnego rodzaju materiałów wybuchowych oraz innych elementów z których zbudowana jest amunicja. Projekt ma również na celu wypracowanie, wspólnego z Państwami Unii Europejskiej, podejścia do predykcji starzenia dla nowych materiałów wybuchowych, które są stale opracowywane i stosowane w różnego typu amunicji.